Dolgu Nedir?

Cilt altına kırışıklık, sarkma, çökme ve yüze şekil vermek için enjekte edilen geçici, yarı kalıcı veya kalıcı maddelere dolgu denir. Yaş ilerledikçe deri altı dokusunda kollajen kaybı söz konusudur. Özellikle göz, ağız, çene, boyun, burun, alın bölgesinde kırışmalar ve sarkmalar ortaya çıkar. Yüzün orta ve alt kısımlarında sarkma ve kırışıklıklarda dolgu enjeksiyonu başarıyla kullanılabilir. Aynı zamanda  dudağa daha dolgun ve genç görünüm sağlamak, ciltteki derin yara ve akne izlerini gidermek için de kullanılabilmektedir.

Dolgu Çeşitleri

Uygulandığı yere göre yanak, yüz, dudak, göz altı (ışık dolgusu), derin bölgelerde hacim veren dolgular, ince kırışıklıkları dolduran dolgular olarak sınıflandırılabilir.

Kalıcılık süresine göre ise ; kalıcı olmayan, yarı kalıcı ve kalıcı olarak sınıflandırılmaktadır.

Blue and White Bold CTA Business LinkedIn Banner (3)
Yüz İfadesi Değişir Mi?

Öncelikle yaşlanma etkilerini düzeltmek için uygulandığında yüz ifadesinde herhangi bir değişiklik olamamakla birlikte kişi daha önceki görüntüsüne kavuşur.

Ancak bazen yüzü daha çekici hale getirmek için elmacık kemikleri, şakaklar, kaşların uç noktaları, çene gibi bölgelere uygulandığında kişide olumlu, hoş değişiklikler gözlenir. Dolgu partikül büyüklüğüne göre uygun derinliğe yapılmalıdır. Büyük partiküllü dolgular yüzeyel kırışıklıklara yapılırsa topaklanmalara neden olur. Küçük partiküllü dolgular derin kırışıklıklara yapılırsa etkisiz bir uygulama yapılmış olur. İnce olan dolgular daha ince çizgilere, yoğun olan dolgular daha derin kırışıklıklara yapılır.

Yan Etkisi Var Mı?

Hyaluronik asit yapısındaki dolguların alerji yapma riski yoktur bu nedenle uygulamadan önce herhangi bir test yapma ihtiyacı olmaz.

Bazen enjeksiyon bölgesinde kızarıklık veya hafif morarma görülebilir. Bunlar birkaç gün içinde kaybolur.

Ender olmakla birlikte enjeksiyon bölgesinde 3-4 günde geçen hafif şişme- ödem olabilir.

Işık Dolgusu

Cildin nemlenmesi ve yeniden canlanması adına lazım gelen yoğun hyaluronik asit içeriği ile hazırlanmıştır. İçeriğinde amino asit, antioksidan ve vitamin vardır. Yüze boyuna, dekolte bölgesine ve ellere uygulanabildiği gibi, gözaltındaki morluklara da uygulanabilir. Cilde renk veren “hyaluronik asit” içeriğinde meydana gelen azalmayı gidermeyi hedefler.

Yorum Ekleyin