Ozon Tedavisinin Faydaları & İyi Geldiği Hastalıklar

Ozon, atmosferin stratosfer tabakasında bulunan en kritik gazlardan biridir. Bu özel gaz güneşin yüksek enerjili ultraviyole ışınlarına karşı bir tür koruyucu filtre görevi görerek biyosferdeki biyolojik dengeyi destekler.

Tıp alanında yararlanılan ozon ise özel jeneratörlerde saf oksijen üzerinden üretilir. Ozon tedavisinin faydaları özellikle hastalar tarafından bu uygulama öncesinde en çok sorulan konulardan bir tanesidir. Söz konusu faydalar hastanın problemine göre farklılık göstermektedir.

Ozon Tedavisi Nedir, Nasıl Yapılır?

ozon tedavisinin faydaları

Son zamanlarda geleneksel tedavi yöntemlerine ek olarak sıkça tercih edilen bir tedavi seçeneği olan ozon tedavisi, oksijenin üç atomlu ve kararsız bir formu olan ozonun kullanılmasıyla gerçekleştirilir. Tedavi için kullanılan ozon gazı, tıbbi ozon jeneratörleri aracılığıyla saf oksijenden üretilir, ancak üretilen ozon her zaman oksijenle karıştırılır. 

Bu tedavi aynı zamanda “oksijen terapisi” veya “ozon terapisi” olarak adlandırılır ve deri hastalıklarından enfeksiyonlara kadar çeşitli durumların ve hastalıkların tedavisinde, doktorların tavsiyeleri doğrultusunda etkili bir rol oynar. 

Daha detaylı bilgilendirme için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Ozon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ozon terapisi bazı hastalıkların tedavi edilmesi veya yaraların iyileştirilmesi amacıyla vücudun ozon gazına maruz bırakılması olarak tanımlanabilir. Ozon molekülü, üç oksijen atomundan (O3) oluşan doğal bir gazdır ve rengi yoktur. Bu tedavi yöntemi, farklı formlarda uygulanabilir ve genel hatları ile aşağıdaki tablodan incelenebilir.

YöntemUygulama Şekli
Cilt Üzerine UygulamaBu yöntemde vücudun tedavi edilmesi gereken bölümü açıkta bırakılırken diğer kısımlar bir örtü ile örtülür. Daha sonra uygun bir dozda ozon gazı cilde uygulanarak deriye nüfuz etmesi sağlanır. Bu prosedür genellikle ozon saunası olarak adlandırılır. Ayrıca yara iyileşmesini hızlandırmak ve enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla cilt üzerine uygun dozda ozon solüsyonu uygulaması da mümkün olabilir.
Ozon Gazını Vücuda ÜflemeOzon gazının vücuda üflenmesi genellikle kulaklar, vajina veya rektum yoluyla tercih edilir. Ancak bu uygulama prosedürü genellikle tercih edilmeyen bir yaklaşımdır.
OtohemoterapiBu yöntemde, ozon gazı kan içinde çözünebilen bir moleküldür. Tedavi için başvuran kişinin kanı bir tüpe alınarak ozon gazı ile karıştırılır ve ardından intravenöz yolla tekrar kişiye verilir. Bu işlem otohemoterapi olarak bilinmekte olup kendi içinde farklı sınıflara ayrılmaktadır.
Ağızdan Ozon TedavisiOzon gazı yağ veya su içinde çözündürülerek ağızdan alınabilir ve bağırsaklar yoluyla emilimi sağlanabilir.
Kaslara EnjeksiyonOzon tedavisi kaslara enjekte edilerek uygulanabilir ve genellikle oksijen ile kombinasyon halinde kullanılır. Oksijen ve ozon moleküllerini içeren bir sıvı, iğne yoluyla kişinin kaslarına enjekte edilir
Ozon tedavisinin uygulama yöntemleri

Kliniğimiz bunların ozon terapisi uygulamasını hastalarına göre özel bir şekilde planlayarak en iyi sonuçları almayı amaçlamaktadır. Kullanılacak yöntem belirlendikten sonra bunun üzerine hastamıza gerekli bilgiler de verilmektedir.

Otohemoterapi Yöntemi

Otohomerapi bahsettiğimiz üzere ozon terapisi için tercih edilebilecek yöntemlerden bir tanesidir. Bu uygulama kendi içinde majör ve minör olarak ikiye ayrılmaktadır.

Bunlardan ilki olan majör yöntemde hastadan 200 ile 270 mL’ye kadar kan alınmakta; ardından da uygun doz ozon gazı kanın bulunduğu kana verilmektedir. Böylece kan ile 5 ile 10 dakika kadar temas etmesine izin verilir. Takiben 15 dakika içinde ozonlanmış olan gaz damardan hastaya geri verilmektedir. Bu uygulamada kullanılan ozon miktarı hastadan hastaya ve merkezden merkeze göre değişebilmektedir. 

Kana verilen ozon plazma tarafından tamponlanmakta olup, olası zararlı etkileri azaltılmaktadır. Plazma bulunmadığı durumlarda ise alyuvarların SF nin içinde bulunan ozonla temasında hemoliz oranında yüzde 10 seviyelerinde artış olabilir. Ozonun anti-oksidan etki göstermeye başladığı eşik miktar 15 ile 20 μg/mL şeklinde belirtilmiş olup; miktarın altındaki konsantrasyonlarda hazır olan anti-oksidan mekanizmayla etkisini göstermeden ROS’lar nötralize olmaktadır. 

Normal durumlarda haftada iki kere ozon terapisi yapılmakla birlikte, her gün; hatta günde 3 kere yapıldığında da sorun bulunmadığı söylenmiştir. Ozon terapi aynı zamanda minör otohemorapi şeklinde de uygulanmaktadır. Burada 5 mL kan alınmakta olup eşit hacimde ozon ile karıştırılmakta; köpük dahil anında kas içi bölgeye intramuscular şekilde verilmektedir. 

ozon tedavisinin faydaları

Ozon Tedavisinin Faydalı Olduğu & İyi Geldiği Hastalıklar

Ozon uygulaması günümüzde pek çok hastalık ve rahatsızlık için kullanılan bir yöntemdir. Ozon tedavisi hangi hastalıklara iyi gelir sorusuna bu bakımdan pek çok yanıt verilebilir. Medikal ozon Lomber Disk Hernisi, İnme, Kanser, Eklem Hastalıkları ve Kas, Tendon ve Yumuşak doku hastalıklarında kullanım görmektedir. Bunların her biri hakkında gerekli açıklamaları aşağıdan görmek mümkündür.

HastalıkKullanımı
Lomber Disk Hernisi
( Bel, boyun fıtıkları )
Bu rahatsızlık açık cerrahi tedavi ilk olarak tercih edilmeyip öncelikle farklı yollar denenir. Ozon tedavisi bunlardan bir tanesi olup; uygulanan ozon nucleus pulposus’taki mukopolisakkaritleri oksitler. Dokuda bulunan hücresel metabolizmayı yükselterek herniasyon hacmini düşürür. Damarlara olan basıyı da düşürerek; anti-inflamatuar ve analjezik etkilerde bulunur.
İnme ( Felç )Ozon beyin manyetik rezonans difüzyon tensör görüntülenmesinde azaltılmış fraksiyonel anizotropi değerlerinin önemli biçimde azalttığı, beyin işlevlerini iyileştirdiği bakımından inmede bir seçenek olarak değerlendirilir.
KanserKanserin yüksek oksijen çevresinde büyüyemeyeceğine dayanarak, ozon uygulaması kanser hastalarında kullanılmaktadır.
Eklem hastalıklarıOsteoartritli 220 hasta ile yapılan bir çalışmada hastalara ozon uygulaması ardından, eklem ağrılarında azalmalar görülmüştür. 
Kas, Tendon ve Yumuşak Doku HastalıklarıFibromiyalji, tendinit, epikondilit, bursit, sporcu yaralanmalarında bu yöntem sıklıkla kullanılır. 
Ozon tedavisinin iyi geldiği hastalıklar

Bu bakımdan görülebileceği üzere ozon tedavisi günümüzde pek çok alanda kullanılmaktadır. Dolayısıyla ozon tedavisi hangi hastalıklara iyi gelir geniş bir yapı taşımaktadır. Ayrıca tüm bunların yanı sıra farklı hasta profillerinde de kullanım görülmektedir. Örneğin ozon terapisi gerçekleştirmiş olduğumuz hastalarda, boyun fıtığı kaynaklı ağrılarında düşmeler gözlemlenmiştir.

Kliniğimiz bunların yanı sıra ozon terapisi uygulamasını farklı durumlarda da yapmaktadır. Mantar ve bakterilerin çoğalmasını engelleyici özelliği bakımından ozon suların arıtılmasında kullanıldığı gibi hastalık tedavisinde de tercih edilmektedir. Özellikle ayak bölgesinde meydana gelen mantar hastalıklarda bu tedavi ile enfeksiyonların önüne geçilebilmektedir. Ek olarak şu gibi durumlarda da hasta profili uygunsa gerçekleştirilebilmektedir:

 • Ülseratif Kolit, Fissür, Fistül  gibi bağırsak hastalıkları
 • Genel bağışıklık sistemi yetmezliği
 • Baş dönmesi (Vertigo)
 • Halsizlik, zihinsel ve bedensel yorgunluk
 • Uyku bozuklukları
 • Dirençli idrar yolu enfeksiyonları, bakteriyel ve mantara bağlı biçimde meydana gelen vajinal enfeksiyonlar
 • Romatoid Artrit, Sistemik Lupus Eritematozus, Kronik Ağrı Sendromu tarzı bazı romatizmal hastalıklar
 • Sedef, sivilceler dahil bazı cilt hastalıklar
 • Uçuk, Zona, Zona ağrıları gibi Herpes enfeksiyonlar
 • İskemik kalp hastalığının kronik dönemi
 • Sinüzit
 • Parkinson hastalığı, demans, trigeminal nevralji, Alzheimer hastalığı, baş ağrıları ve migren tarzı nörolojik durumlar 

Tüm bunların yanı sıra ağrı tedavisi kapsamında kliniğimiz tarafından bu uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Bu çerçevede,

 • Fibromiyalji
 • Yumuşak Doku Problemleri
 • Topuk Dikeni,
 • Tenisçi Dirseği
 • Golfçü Dirseği
 • Eklem Kireçlenmeleri
 • Eklem Romatizması
 • Boyun, Bel Fıtığı
 • Sırt Ağrısı

Gibi konularda da yine hastalara uygulamalar gerçekleştirilmektedir.   Tüm bunlar çerçevesinde ozon tedavisinin vücuda faydası nedir sorusunun yanıtları da değişmektedir. 

Ozon Tedavisi Kimlere, Hangi Hastalara Yapılabilir

ozon tedavisi kimlere uygulanabilir

Ozon tedavisi her hasta profilinde uygulanmamaktadır. Genel anlamda bu terapinin gerçekleştirilmediği hastalar,

 • Yeni kalp krizi geçirenler
 • Hamileler
 • Kontrol edilemeyen hipertiroidid
 • Glikoz 6 fosfat dehidrogenaz enzim eksikliği ya da favizm
 • Lösemi ve hemofili gibi hastalıklar
 • Ozon alerjisi bulunanlar

Gibidir. Söz konusu hasta profilleri dışında doktor kontrolüyle uygulanması mümkündür. Kliniğimiz bu tedaviye başlamadan önce hastalarını uygun bir şekilde muayene edip bir takım sorular sorarak bu terapi için uygun olup olmadığına karar vermektedir. Eğer uygun değilse uzman hekimlerimiz farklı çözümler önerme yoluna gidebilmektedir.

Hastamız için bu yöntem uygunsa, ilgili kişinin gereksinimlerine, hastalığına ve bünyesine göre bu terapi planlı bir şekilde yapılmaktadır. 

Ozon tedavisinin zararları, yan etkileri ve kimlere yapılmaması gerektiği konusunda detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ozon Tedavisi Ne Kadar Sürede & Seansta Etkisini Gösterir

Ozon tedavisi yöntemleri, hastaya güvenli bir şekilde ozonun uygulanmasını amaçlar. Ozon gazının miktarı ve hangi yöntemin kullanılacağı, hastanın özel durumuna dayalı olarak doktor tarafından belirlenir. Bu nedenle ozon tedavisi kişiseldir ve doktorun rehberliği ile uygulanır.

Ozon tedavisi ne zaman etkisini gösterir hastalığa ve kişinin özelliklerine bağlı olarak değişebilir. Ancak sağlık amaçlı ozon uygulamaları veya detoksifikasyon tedavileri düşünen kişilerde, ozon dozu her seansta artırılarak uygulanabilir. Tedavi genellikle 10 ila 16 seans arasında yapılır, ancak hastanın gereksinimlerine göre tedavi seansları ayarlanabilir. 

Örneğin hastalara haftada 2 seans olacak şekilde 3 gün arayla uygulama yapılabilir. Bir tedavi seansı yaklaşık olarak 15 dakika sürer ve tedavi sonrasında hastalar günlük aktivitelerine devam edebilir. Ozon tedavisi ne zaman etkisini gösterir de böylece yanıtlanabilir.

Ozon Terapisinin Yararları

Ozon terapisinin faydaları fizyolojik, organlar, cilt ve vücut metabolizması kapsamında ayrı ayrı göstermektedir. Bu bakımdan kliniğimiz tarafından uygun görülen hastalara farklı durumlarda uygulaması gerçekleştirilebilmektedir.

Fizyolojik Faydaları

Ağrı için  ozon tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve enfeksiyonlarla mücadele etmek amacıyla etkili olabilir. Ozon bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine katkı sağlayarak iltihabı azaltabilir. Birçok insan, düzenli olarak bazı bölgelerde iltihaplanmaya yol açan sağlık sorunlarından muzdariptir. 

Örneğin astım hastalarının sıklıkla kanlarında iltihap belirteçleri bulunur. İltihap vücut içinde serbest radikaller ile antioksidanlar arasındaki dengeyi bozan oksidatif stres olarak adlandırılan bir duruma neden olabilir. Bu tür stres genellikle ağrı ve rahatsızlıkla ilişkilendirilir.

Düzenli olarak ozon tedavisi alan kişiler, genellikle oksidatif stresten kaynaklanan iltihabın azaldığını rapor etmektedir. Ozon uygulaması iltihabı kontrol altında tutar ve aynı zamanda artrit gibi inflamatuar hastalıkları ve Crohn hastalığı gibi rahatsızlıkları da kontrol altında tutabilir.

Organlar

Ozon terapisi organlar kapsamında farklı uygulama ve kullanım alanlarına sahiptir. Doğru bir şekilde uygulanan yöntem genel anlamda şu gibi yararları getirmektedir:

 • Solunum sisteminin güçlendirilmesi
 • Bakterileri, virüsleri, mantarları, parazitleri ve mayayı etkisiz hale getirme
 • Bağışıklık sisteminizi uyarma
 • Arterleri ve damarları temizleyerek dolaşım sistemini iyileştirme
 • Yara ve kırıklarda ağrının giderilme
 • Darbe hasarını sınırlama
 • Anormal kalp ritminin azaltılması
 • Beyin fonksiyonunu ve hafızayı geliştirme

Bu gibi yönleri bakımından ozon terapisini organlar üzerinde pek çok faydası bulunmaktadır. Ancak burada yöntemin doğru bir şekilde kullanılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Cilt

Ozon terapisi faydaları sebebiyle cilt üzerinde farklı hastalıklarda kullanım görebilmektedir. Örnek olarak egzama bunlardan bir tanesidir. Farklı tip ve yaygınlıkta egzaması olan 108 hastaya bu yöntem uygulanmış; tedavi ardından da yüzde 90’ın da tam bir iyilik elde edilmiş, semptomlar da ortadan kaybolmuştur. Yüzde 67 vakada ise tedavi ardından 6. Ayda klinik remisyon sürmüştür.

Buruli ülseri de yine bu kapsama girmektedir. Buruli ülseri olan hastalarda ozon tedavisi farklı yöntemlerle uygulanmış olup yüz güldürücü sonuçlar elde edilmiştir. Uzun bir süredir selülitin giderilmesinde de bu yöntem yine uygulanmaktadır.

Bu kapsamda yapılan çalışmalarda, selülit sorunları ile gelen hastalara bir takım çalışmalar uygulanmış; tedavi sonucunda ise selülit görünümde belirgin bir iyileşme görülmüştür.

Vücut Metabolizması

Ozon tedavisi vücudu uyararak metabolizmayı hızlandıran bir tür aşılama yöntemi olarak kabul edilebilir. Bu tedavinin vücutta yağdan elde edilen enerji miktarını artırarak etkili olduğu bilinmektedir. Ancak, sadece ozon tedavisi alarak kilo kaybı beklemek gerçekçi bir yaklaşım değildir. Haftalık ozon tedavileri, uygun bir diyet ve egzersiz programı ile birleştirildiğinde, genellikle ortalama üç ay içinde kilo kaybını önemli ölçüde kolaylaştırabilir.

Ozon tedavisi kan şekeri düzenlemesine yardımcı olur ve tedavi alan bireylerde genel bir iyilik hali sağlayabilir. Ayrıca iştahı daha kolay kontrol etmeye yardımcı olur, sabahları daha enerjik olmayı destekler ve hareketliliği artırarak kilo verme sürecini kolaylaştırabilir. Özellikle yavaş metabolizmaya sahip, kilo alma eğilimi yüksek ve kilo vermede zorluk yaşayan kişiler için ozon tedavisi, ideal vücut ağırlığını elde etmeye ve korumaya yardımcı olan önemli bir destekleyici tedavi yöntemi olabilir.

Ozon Tedavisi Yaptıranların Yorumları

Günümüzde ozon tedavisi yaptıran pek çok kişi bulunmaktadır. Söz konusu hastalar tedavi ardından ne gibi deneyimler yaşadığını paylaşabilmekte olup bunlara kolay bir şekilde ulaşmak da mümkündür; ancak kişilerin tıbbi tedavilerin hastalara göre özel bir şekilde belirlendiğini unutmaması gerekmektedir.

Bu bakımdan ozon tedavisi yaptıranların yorumları dahil, tıbbi konular üzerine hastaların yaptıkları yorumlara her zaman dikkatli bir şekilde yaklaşmak gerekmektedir. Kliniğimiz bu işlemlerini her hastasına göre özel planladığı gibi uygulama öncesi ve sonrasında da yine dikkat edilmesi gereken konular üzerine özel tavsiyelerde bulunmaktadır.

Uygulama ardından en iyi sonuçların elde edilebilmesi için kişilerin bunlara dikkat etmesi gereklidir. Bunun yanı sıra muayene esnasında tedavi süreciyle alakalı olan daha önce geçirilen hastalıklar, kullanılan ilaçlar gibi sorulara da hastaların doğru yanıtlar vermesi gerekmektedir. Zira bu cevaplar da uygun tedavinin belirlenmesinde, ozonun uygulanma yönteminde büyük bir önem taşımaktadır.

Ozon Tedavisi Nerede Yaptırabilirim

Günümüzde ozon tedavisi pek çok hasta profilinde kullanılabildiği için geniş bir kullanım imkanına sahiptir. Ancak bunun her hastaya doğru ve özel şekilde uygulanması gerekir. Kliniğimiz uzman ekipleri ile hastaları muayene ettikten sonra kişiler uygunsa bu metodu verimli bir şekilde uygulamaktadır. Tüm tedavi süreci başarılı doktorlarımızca yönetilerek en iyi sonuçlar elde edilmektedir. Dr. Zeynep Cingü Meriç tarafından ozon tedavisi tıbben en verimli ve doğru yöntemlerle uygulanmaktadır.

Dr. Zeynep Cingü Meriç Kimdir ?

Ozon Tedavisi Fiyatları Ne Kadar ?

Ozon terapisi fiyatları uygulama merkezine ve şehirlere göre değişiklik göstermekle birlikte, İstanbul ozon tedavisi seans ücretleri 800-1200 TL aralığındadır.

Detaylı bilgi için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynakça

Orhan Babucçu. Ozon Terapisi: Mit ve Gerçek, Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Dergisi, cilt 19 sayı 3.

Mustafa İkizek & Yasin uzuntarla (2020). Medikal Ozon Tedavisi ve Covid 19. Sağlık Akademisyenleri Dergisi. Cilt 7 sayı 4.

Uz. Dr. Zekayi KUTLUBAY*, Uz. Dr. Burhan ENGİN*, Prof. Dr. Server SERDAROĞLU*, Prof. Dr. Yalçın TÜZÜN (2010). Dermatoz.  1 (4).

Yorum Ekleyin